معماری

نیم قرن تحول برق آسا در نظام آموزش عالی کره جنوبی

نظام آموزش عالی کره جنوبی یکی از تغییریافته ترین سیستمهای آموزشی جهان در چند دهه اخیر است به طوریکه از آن به عنوان یک الگوی مناسب قابل بررسی نیز یاد می شود.

 

به گزارش اخبار پیام نور PnuNews.com همانقدر که طی نیم قرن گذشته همه چیز در کره جنوبی تغییر کرده است، دانشگاههای این کشور آسیایی نیز با دگرگونیهای وسیعی همراه بوده است.

در سالهای پس از پایان جنگ کره (۱۹۵۰ تا ۱۹۵۳) دانشگاههای کره جنوبی تنها پذیرای شمار اندکی از علاقمندان به تحصیل بودند که به زحمت می توانستند مخارج تحصیل خود را پرداخت کنند.

همزمان با آغاز یکباره رشد اقتصادی این کشور صنعتی، سیستم آموزش عالی آن نیز دستخوش تغییرات بنیادین شد تا آنجاکه به گفته کارشناسان، درحالی که زمانی از دانشگاههای این کشور به عنوان محلی برای تقویت تفکرات سیاسی و جنبشهای دموکراتیک یاد می شد حالا این مراکز به محلی برای توسعه فرهنگ عمومی و خیز بلند به سوی جامعه مدرن تبدیل شده اند.

از سوی دیگر در سالهای اخیر تغییرات مهم دیگری نیز در دانشگاههای کره جنوبی روی داده است. توسعه ساخت و سازها در اراضی متعلق به دانشگاههای این کشور به سرعت در حال افزایش است تا آنجا که برآورد می شود این مراکز آموزش عالی در کسب درآمد و استقلال هر چه بیشتر از منابع دولتی توانمندتر از گذشته شده اند.

راه اندازی رستورانها و مراکز تفریحی و سرگرم کننده مرتبط با محیط های آموزشی از جمله این اقدامات به شمار می آید.

در عین حال از کره جنوبی به عنوان یکی از بزرگترین کشورهای صادر کننده دانشجوی خارجی به آمریکا یاد می شود. این کشور کوچک آسیایی هم اکنون در رتبه سوم فهرست اعزام دانشجو به آمریکا قرار دارد

منبع : مهر

Untitled 1

 

سوالی دارید؟ سامانه جامع پرسش و پاسخ دانشگاهی راه حل شماست ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب وردپرس