معماری

مهمترین تغییرات آزمون دستیاری دندانپزشکی سال ۹۵ اعلام شد

جزئیات نحوه سئوالات و تغییرات قوانین سی امین دوره آزمون پذیرش دستیار در رشته های تخصصی دندانپزشكی سال ۹۵ اعلام شد.

 

به گزارش سایت پی ان یو نیوز PnuNews.com بر اساس سی و پنجمین نشست شورای آموزش دندانپزشكی و تخصصی در مورد بودجه بندی سؤالات آزمون پذیرش دستیار در رشته های تخصصی دندانپزشكی، ضرایب دروس و نیز تراز نمرات آزمون، موارد زیر در آزمون سال ۹۵ مورد عمل واقع خواهد شد.

الف) در مجموع ۲۵۰ سؤال طرح می شود که ۳۰ سئوال از درس پروتزهای دندانی، ۲۰ سئوال از دروس آسیب شناسی دهان و فک و صورت، ارتودانتیكس، اندودانتیكس، پریودانتیكس، بیماری های دهان و فک و صورت، جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشكی ترمیمی، دندانپزشكی كودكان، رادیولوژی دهان و فک و صورت، و زبان انگلیسی و ۱۰ سئوال از دروس دندانپزشكی جامعه نگر و مواد دندانی است.

ب) ضرایب دروس برای هر رشته تخصصی انتخابی هم در یک جدول اعلام شده است که متقاضیان می توانند برای اطلاع از آن به سایت دبیرخانه شورای آموزش دندانپزشکی و تخصصی مراجعه کنند.

رشته های آزمون دستیاری دندانپزشکی شامل پروتزهای دندانی، آسیب شناسی دهان و فک و صورت، ارتودانتیكس، اندودانتیكس، پریودانتیكس، بیماری های دهان و فک و صورت، جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشكی ترمیمی، دندانپزشكی كودكان، رادیولوژی دهان و فک و صورت است.

ج) در استخراج نتایج از روش تراز نمرات استفاده خواهد شد.

د) كتب مرجع ملی دندانپزشكی عمومی به عنوان بخشی از منابع آزمون سال ۹۵ محسوب شده و حداكثر ۲۵ درصد سئوالات از این منابع خواهد بود. این درصد برای سال های بعد افزایش خواهد یافت.

ه) در مورد شركت مستقیم داوطلبان در آزمون پذیرش دستیار در رشته های تخصصی دندانپزشكی بدون انجام دو سال خدمات :

۱ – شركت داوطلبان معاف از طرح بر اساس قانون خدمت پزشكان و پیراپزشكان امكان پذیر است.

۲ – شركت داوطلبان مشمول خدمت قانون پزشكان و پیراپزشكان {با رعایت بند (ج) تحت این عنوان كه فارغ التحصیلان رشته پزشكی و دندانپزشكی با رعایت شرایط زیر اجازه دارند در آزمون دستیاری شركت کنند} بلامانع است:

– خدمات مشمول قانون، حداكثر ۳ ماه بعد از تاریخ فراغت از تحصیل شروع شده باشد. 

– خدمات مشمول قانون، در مناطق با ضریب محرومیت چهار پنجم و محروم تر انجام شود.

– در صورت قبولی در آزمون، خدمت مشمول تا زمان شروع دوره دستیاری تداوم یابد.

و ) بر اساس قانون تسهیل ازدواج جوانان مصوب مجلس شورای اسلامی، دانشجویان متأهل سال آخر دندانپزشكی با رعایت موارد زیر مجاز به شركت در آزمون هستند:

دانشجویان دندانپزشكی متأهل (اعم از خانم و آقا) كه تا نیمه شهریور ماه هرسال فارغ التحصیل می شوند . این افراد در صورت استفاده نكردن از این فرصت در دوره دانشجویی، می توانند حداكثر تا یکسال  پس از فراغت از تحصیل از این تسهیلات استفاده كنند.

تمام مشمولان این ضابطه (اعم از دانشجو و یا فارغ التحصیل) صرفاً یک بار مجاز به شركت در آزمون پذیرش دستیار در رشته های تخصصی دندانپزشكی با استفاده از مقررات فوق الذكر هستند.

ز) دانشجویان سال آخر حائز شرایط آیین نامه تسهیل ادامه تحصیل دانشجویان ممتاز و استعداد درخشان به مقاطع بالاتر در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مصوب ۲۱ دی ماه ۸۹ نیز صرفاً به یک بار مجاز شركت در آزمون مجاز با استفاده از مقرره فوق هستند

Untitled 1

 

سوالی دارید؟ سامانه جامع پرسش و پاسخ دانشگاهی راه حل شماست ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب وردپرس