معماری

رشته تخصصی پزشک خانواده راه اندازی می شود

معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از راه اندازی رشته تخصصی پزشک خانواده در کشور خبر داد

 

به گزارش اخبار پیام نور PnuNews.com باقر لاریجانی طی نشستی با پروفسور آمانداهو، رییس منتخب سازمان جهانی پزشکان خانواده ( WONCA ) گفت: در ایران طی چند سال گذشته به برنامه تربیت پزشکان خانواده توجه ویژه ای شده و با تدوین برنامه جامع و مدونی در این زمینه به تربیت دانشجو در دوره MPH (دوره های پودمانی برای پزشکان عمومی) پزشک خانواده پرداخته شده است.

لاریجانی با اشاره به طرح تحول نظام سلامت و برنامه وزارت بهداشت برای تحول در آموزش پزشکی، راه اندازی رشته تخصصی پزشک خانواده را یکی از اهداف معاونت آموزشی در این راستا برشمرد.

وی ادامه داد: هدف از این برنامه تربیت پزشکانی سلامت نگر، جامعه نگر، پاسخگو و با نگاه جامع به طبّ است تا از این طریق نیازهای خانواده ها و جامعه به خدمات سلامت مطلوب تامین شود.

معاون آموزشی وزیر بهداشت بیمارستان ها و کلینیک ها را به عنوان بستری مناسب برای آموزش تخصصی پزشکان خانواده برشمرد و گفت: لازم است برنامه روشنی برای تربیت دستیاران پزشکی خانواده تدوین شود و به منظور ارتقاء کیفیت آموزش پزشکان خانواده، دوره های آموزشی به صورت مستمر مورد ارزیابی و بازنگری قرار گیرند.

بر اساس این گزارش ، پروفسور آماندا هو نیز تحول آموزش پزشکان عمومی و تربیت پزشکان خانواده را از راهکارهای اساسی تحول نظام سلامت برشمرد و بر اهمیت تغییر کریکولوم (برنامه درسی) آموزشی برای آموزش مهارت محور پزشکان خانواده تاکید کرد.

رییس منتخب سازمان جهانی پزشکان خانواده ( WONCA) از تجربیات جهانی در زمینه آموزش تخصصی پزشکان خانواده سخن گفت و ابراز امیدواری کرد که این همکاری مشترک زمینه های توسعه آموزش تخصصی پزشکان خانواده در جمهوری اسلامی ایران را فراهم کند.

پروفسور آمانداهو که در قالب تیم سازمان جهانی بهداشت برای ارزیابی طرح تحول سلامت در کشورمان به سر می برد، طی نشست سه ساعته ای با مدیران و صاحب نظران دست اندرکار تربیت پزشک خانواده در کشور به طور اختصاصی به تبادل تجربیات در زمینه آموزش تخصصی پزشکان خانواده پرداخت

Untitled 1

 

سوالی دارید؟ سامانه جامع پرسش و پاسخ دانشگاهی راه حل شماست ...

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

قالب وردپرس